İletişim: +90 232 422 32 32

Alsancak/İzmir Google Map

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi ) nedir?

Jinekomasti; erkek memesinin kadın memesine benzer şekilde büyümesidir. Meme dokusu kadınlarda olduğu gibi erkekte de yağ dokusu ve meme bezlerinden (parenkim) oluşmaktadır. Meme büyümesi sadece yağ miktarının artmasına, sadece parenkim miktarının artmasına, ya da hem yağ hem de parenkim miktarının artmasına bağlı olabilir. Hangi dokunun arttığına meme ultrasonografisi ile karar verilebilir. Erkekte meme büyümesi, hormonal değişikliklerde, ergenlikte, yaşlılıkta, aşırı alkol kullanımında, karaciğer hastalıklarında, bazı ilaçlara bağlı olarak görülür.

 Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi ) derecelendirmesi nasıl yapılır? 

Jinekomasti basitten ağıra doğru 3 derece olarak sınıflandırılır. Hafif jinekomasti de( Grade 1 ) deri fazlalığı olmadan doku artışı söz konusudur. Orta şiddette jinekomastide; doku artışı ile beraber bir miktar deri fazlalığı da oluşmuştur. İleri derece jinekomasti de ise hem aşırı bir doku artışı vardır, hem de memede sarkma meydana gelmiş, tamamen kadın memesine benzemiştir.

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi ) ameliyatı ne zaman yapılır?

Ergenlik döneminde erkeklerin meme dokusu bir miktar büyümekte ve yaklaşık 1-2 yıl sonra küçülmektedir. Bu nedenle meme dokusu büyüyen herkeze hemen ameliyat yapılmamalıdır. Jinekomasti ameliyatları ergenlik dönemini tamamlamış ( yaklaşık 16-17 yaş), en az iki yıldır jinekomasti tanısı almış kişilere yapılmaktadır.

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi) Ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi) ameliyatı, jinekomastinin hafif ya da ileri derecede olmasına gore lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Eğer yağ dokusunda artış varsa sadece liposakşın uygulamak yeterli olur, Jinekomastiye neden olan parankimin artması ise o zaman cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Bazen de her iki yöntemi aynı anda yapmak gerekebilir. Jinekomasti ileri bir hal almışsa ve deri sarkması meydana gelmişse memenin içinin boşaltılmasının yanında fazla olan derilerinde çıkarılması gerekecektir.

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi) ameliyatında iz kalırmı? 

Jinekomastinin özelliğine göre eğer sadece liposalşın yapılacaksa memelerinizin her iki yanında koltuk altına doğru olan bölgede açılan 3 milimetrelik iki delikten ameliyat gerçekleştirilir, meme üzerinde iz kalmaz. Jinekomasti dokusu cerrahi olarak çıkarılacak ise, meme başı etrafındaki renkli bölümün alt yarısını içeren bir kesi yapılır ve sadece bu bölümde çok belirsiz bir iz kalır, bu iz görüntü problemi yaratmaz. Ancak belirgin deri sarkması varsa, meme gerçekten kadın memesine benzeyecek kadar büyümüş ise o zaman jinekomasti ameliyatı, kadınlardaki meme küçültme ameliyatına benzer şekilde yapılır ve ameliyat bölgesinde iz kalır.

Jinekomasti ( erkekte meme büyümesi ) ameliyatı ağrılı bir ameliyatmıdır?

Jinekomasti ameliyatından sonra genellikle, kişiyi rahatsız edecek şekilde ağrılar olmaz. Hafif bir sizi şeklinde rahatsızlık olabilir ancak bu da ağrı kesici ilaçlarla kolayca geçmektedir. Jinekomasti ameliyatı olan kişi 2 veya 3 günde rahatlıkla günlük aktivitelerini yapar hale gelebilmektedir.

Jinekomasti ( erkete meme büyümesi ) ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyattan sonra genellikle aynı gun hastaneden taburcu olursunuz. 3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir. Yaklaşık 3 hafta kadar jinekomasti korsesi veya memeler üzerine basınç yapan sargılar kullanmanız gerekmektedir. Ben korseden ziyade daha çok 3 hafta boyunca baskılı sargı uygulamayi  tercih ediyorum. Çünkü ödemler azalınca korse bol kalabilir ve etkisi azalabilir.

Prof.Dr. Ufuk Bilkay'a Sorun
Adınız ve Soyadınız
Email Adresiniz
Soru Kategorisi
Sorunuz