Yağ enjeksiyonu nedir?

Yag enjeksiyonu; hastanın karın, uyluk, kalça ve diğer yağ içeren vücut bölgelerinden iğne ile alınan yağ dokusunun, özel işlemlerden geçirildikten sonra gerekli bolgede deri altına enjekte edilmesine yağ enjeksiyonu denir.

Yağ en çok hangi bölgelere verilir?

Yağ en sık olarak çökük yanakların, ağız ve burun arasındaki gülme çizgilerinin doldurulması, derideki çökme ve düzensizliklerin giderilmesi, alın çizgilerinin silinmesi ve dudakların dolgunlaştırılması, ya da vücuttaki kontur düzensizliklerinin giderilmesi amacı ile uygulanır.

Yağ alıp verme işlemi nasıl yapılmaktadır?

Alınacak yağ miktarına gore lokal veya genel anestezi uygulanır. Önceden belirlenen bölgelerden enjektör ile negative basınç uygulayarak yağ çekilir. Alınan yağlar yine enjektör içinde serbest süzülmeğe bırakılarak, serum ve yağ hücrelerinin ayrılması için bekletilir. Daha sonra yağ hücrelerinin daha çok bulunduğu orta bölümden küçük enjektörlerle  alınıp nakledilmek istenen bölgeye enjekte edilir.

Yağ alma ve verme iğneleri nasıldır?

Yüze yapılacak enjeksiyonlarda, yağ almak için 2.4 mm lik kanuller, yağı verirken de yüzün değişik yerlerine gore 0.7 mm, 0.9 mm ve 1.2 mm lik kanu uçları kullanılabilir.
Vücuda yapılacak enjeksiyonlarda ise yag almak için kullanılan kanüller 3.1 mm, vermek için kullanılanlar ise 1.2mm ve 1.6 mm olmalıdır.

Yağ dolgusu kalıcı mıdır?

Yağ hücrelerinin transfer edilen bölgede yaşayabilirlik oranı %50 olarak kabul edilmektedir. Yani verilen yağın yarısı kalıcıdır. Bu nedenle yeterli miktarda kalici dolgunluk elde edebilmek için yağ enjeksiyonu iki seans olarak düşünülmesi ve uygulanması gereken bir yöntemdir. 2 seans sonunda elde edilen etki yıllarca kaılıcılığını korur. Seanslar arasında en az 4 veya 6 ay olmalidir.

Yağ hangi tabakalara verilmektedir?

Yağ hücrelerinin yaşam oranını, yani kalıcılığını arttırmak için, alıcı sağada derialtı, yağ dokusu, kas içi gibi farklı katmanlara verilmelidir.

Yağ enjeksiyonu sonrası iyileşme hızlımıdır?

Yağ transfer edilen bölge geniş ise 2-3 gün istirah etmek yeterli olacaktır. Ancak, özellikle yüz de işlem yapılan bölgeler küçük alanlar olduğundan tedaviden 1 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Hem yağ alınan, hem de verilen bölgede hafif bir ödem ve hafif morluk olabilir, ancak bunlar kapatıcılar ile görünmez hale gelecek sorunlardır. 1 hafta güneş ışınlarından korunmanız gerekir.