Göğüs küçültme ( Meme küçültme ) estetiği neden yapılır? 

Göğüs Küçültme Estetiği. Normalden büyük olan memeler ( makromasti, gigantomasti ) kişiye psikolojik bir takım rahatsızlıkların yanı sıra, büyük memelerin ağırlığına bağlı olarak; omuzlarda sütyen askısı izlerinden dolayı çöküklük, sırt ağrılari, sarkık memenin altında sürekli terlemeye bağlı kaşıntı, pişik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bu nedenle normalden büyük ve sarkmış memeleri daha küçük boyuta getirmek için yapılan meme küçültme estetiği    ( redüksiyon mammoplasti ), estetik ameliyat olmasının yanında, hastaya fiziksel bir rahatlama sağlar, kişinin nefes alması düzene girer, hareket kabiliyetini arttırır, omuz ve sirt agrilari kaybolur. Bu durum dikkate alındığında meme küçültme estetiği aynı zamanda fonksiyonel bir ameliyattır.

Göğüs küçültme (Meme küçültme) estetiği kaç yaşında yapılabilir?

Memeler büyümesini 18-21 yaşları arasında tamamlamaktadır, bu nedenle tıbbi açıdan genellik 20 yaş civarında yapılabilir.  Virjinal hipertrofi dediğimiz; çok erken yaşlarda memenin aşırı büyüküğü durumlarında, memenin aşırı büyüklüğü kişinin fiziksel aktivitesini ve günlük yaşantısını belirgin bir şekilde engelliyorsa, 20 yaş altında meme küçültme ameliyatı yapılmak durumunda kalınabilir, 20 yas altinda yapilirsa, memelerinin ameliyattan sonra da bir miktar büyümeye devam edebileceği kişiye söylenmelidir.

 Göğüs küçültme ( Meme küçültme) ameliyatı süt vermeye engel olurmu?

Meme dokusu yağlardan ve süt bezlerinden oluşmaktadır. Süt bezleri daha çok orta bölümde bulunmakla berbaber genellike yağ dokusu ve süt bezleri memenin içinde birbirine karışmış ve yaygın şekilde bulunurlar. Küçültme ameliyatı yapılırken de hem yağ dokusu hem de süt bezleri ve süt kanalları beraberce alınmaktadır. Orta bölgeyi daha çok koruyarak yapılan meme küçültmelerde süt salgısı daha fazla korunmakla birlikte, süt salgısının teorik olarak ortalama %50 oranında azaldığı kabul edilmektedir.

Göğüs küçültme (Meme küçültme) estetiğinin amacı nedir?

Meme küçültme estetiğinin  ( redüksiyon mammoplasti ) amacı normalden büyük ve sarkmış olan memeleri normal boyutlara getirmek ve dikleştirmektir. Bu sırada meme başının etrafındaki areola dediğimiz renkli kısım da küçültülerek yeni oluşturulacak memeye uygun boyutlara getirilir.

Göğüs küçültme (Meme küçültme) estetiğinde iz kalırmı? 

Meme küçültme estetiği ameliyatında ( redüksiyon mammoplasti ) yeni oluşturulan memede, uygulanan değişik tekniklere bağlı olarak çeşitli şekilde kalıcı izler meydana gelmektedir. Başlangıçta bu izler kızarık ve belirgin olabilir, fakat zamanla solarak daha belirsiz hale gelecektir.

Göğüs küçültme (Meme küçültme estetiği) hamileliği etkilermi?

Meme küçültme estetiği, genellikle artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen bayanlarda yapılmaktadır. Ancak memeler genellikle genç kızlık çağında ve aşırı olarak büyümektedir. Yarattığı şikayetler bazen o kadar fazladır ki, ameliyat olmak için hamilelik sonrasını  beklemek çok mümkün olmaz. Böyle durumlarda eğer hamilelik öncesi meme küçültme ameliyatı olmuşsanız, bu ameliyat hamilelik döneminde bir soruna neden olmaz. Bilinmesi gereken şey doğumdan sonra süt salgınızın azalmasına neden olacağıdır.

Göğüs küçültme ( Meme küçültme ) ameliyatı hangi teknikle yapılmaktadır?

Meme küçültme estetiğinde ( redüksiyon mammoplasti ) seçilecek teknik, memelerin büyüklüğüne, şekline, sarkma derecesine ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişir. Ameliyat sırasında meme başının kan dolaşımı korunarak, seçilen tekniğe göre memenin yanlarından ve alt tarafından veya yanlarından ve üst bölgelerinden sut bezi ve yağ dokuları çıkartılarak memenin hacmi küçültülür. Meme başları normalde olması gereken meme altı çizgisi seviyesine taşınır. Ameliyat sonunda seçilen tekniğe göre; meme başı etrafında, meme başından aşağı doğru dik uzanan, bazen de bunlara ek olarak meme altı çizgisi boyunca yatay uzanan izler oluşacaktır.

Son dönemlerde daha az iz bırakma amacı ile, meme altı çizgisi boyunca kesi yapmadan meme küçültme ameliyatı yapabilmeye olanak sağlayan  ‘vertikal mammoplasti’ tekniği popüler hale gelmiştir. Vertikal mammoplasti de ters T şeklinde  iz yerine meme başının etrafında ve meme başından aşağı inen dik bir iz oluşur. Ancak bu teknik çok büyük memelere uygulanamamaktadır. Genelde aşırı büyük olmayan, deri elastikiyeti iyi olan memelerde vertikal mammoplasti tekniğini tercih etmekteyiz.

Göğüs küçültme ( Meme Küçültme ) ameliyatı zor bir ameliyatmıdır?

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılan seçilecek tekniğe ve memelerin büyüklüğüne  göre yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyattır. Süresi uzun gibi görünmekle beraber, ameliyat sonrası genellikle rahat geçen bir ameliyattır. Çok şiddetli ağrılar olmaz. İlk 3-4 gün hafif şiddetle ağrılar olabilir ancak ağrı kesici ilaçla rahatlarsınız. Genellikle 4. Gün den sonra gunluk aktivitelerinizi yapabilir hale gelirsiniz, ancak bu dönemde düzenli olarak pansuman pansuman yapilmaya devam edilir.