AMELİYATSIZ ESTETİK

PRP.

PRP Tedavisi nedir?

PRP tedavisi popüler bir cilt gençleştirme yöntemidir. PRP saç ve diğer cilt tedavisi yaptıranlar bu tedavinin çok faydasını görmektedir.

Kanımızın temel hücrelerinden olan trombositler; kanda bulunan en küçük çekirdeksiz hücrelerdir. Esas görevleri pıhtılaşmayı sağlamaktır. Bir yerimiz kesildiğinde açığa çıkan kanın içindeki trombositler, yara yerinde kanamayı önleyen koruyucu bir tabaka oluştururlar. Bu tabaka sayesinde kanama durmaktadır. Bu tabaka aynı zamanda yaranın iyileşmesinde de önmeli rol oynamaktadır. Trombositlerin içerdiği büyüme faktörleri sayesinde 7-14 gün içerisinde yara yerinde yeni dokular oluşur. Buna bağlı olarak da yara kabuğu düştüğünde, taze ve pembe renkli derinin yeniden oluştuğunu görürüz. Trombositlerin yarayı iyileştirici bu gücü, günümüz tıbbında birçok alanda kullanıldığı gibi cilt gençleştirmede de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Öncelikle kişiden 10 cc kadar kan alınır, içine trombositleri aktive edici bir madde konarak 15 dk kadar santrifüjde çevrildikten sonra trombositten zengin plazma (Platelet Rich Plasma= PRP ) elde edilir. Bu plazma bol miktarda aktive edilmiş trombosit içerdiği için, bol miktarda da büyüme faktörü (Growth Factor) içermektedir. Büyüme faktörleri yara iyileşmesinde ve cilt yenilenmesinde en önemli görevleri olan maddelerdir. PRP içerisindeki büyüme faktörü miktarı, normal kanda bulunana göre yaklaşık olarak 4 kat fazladır. Yüksek miktarda iyileştirici, tamir edici faktörü içeren bu plazma sayesinde uygulama bölgesinde kollajen ve elastin artışı olmaktadır. Buna bağlı olarak da uygulama yapılan cilt bölgesi tazelenir, gerginleşir, parlaklık kazanır ve canlanır.

PRP Tedavisi

Kan alınıp santrifüj edilirken, uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülüp, bu sırada cildin uyuşması sağlanarak ağrısız, acısız bir uygulama gerçekleştirilmiş olur. Elde edilen PRP serumu 1ml küçük enjektörler veya dermal tabakaya inen miroiğneler  yardımı ile cilde verilir. Tüm yüz ve boyun bölgesine yapılacak uygulama yaklaşık olarak 20-30 dk kadar sürmektedir. Uygulama bittikten sonra ciltte hafif bir kızarıklık olur ve yaklaşık 1 saat içinde bu kızarıklık geçmektedir. PRP tedavisi 20-30 gün aralıklarla 4 seans uygulanması gereken bir tedavidir. Cilde parlaklık, gerginlik hissi kazandırır, bazen lekelere ve göz altı morluklarına da iyi gelir, kırışıklıkları azaltır.

PRP saçlı deride de iyi sonuçlar veren bir uygulamadır. Saç dökülmesini azaltır, saç kırıklarını tedavi eder, zayıf ve ince telli saçların tedavisinde kullanılır. Saç ekiminde sonra uygulanırsa ekilmiş saç kökleri daha sağlıklı, daha kalın ve daha sağlam olur. Saç greftlerinin yaşam oranlarını arttırır.

PRP içerdiği büyüme faktörleri sayesinde, uzun dönem iyileşmeyen kronik yaraların kapanmasında da etkili olarak kullanılan bir yöntemdir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.