YÜZ ESTETİĞİ

KULAK ESTETİĞİ.

Kulak estetiği ameliyatı hangi yaşlarda yapılır?

Kulak gelişiminin % 80-90 ını 5-6 yaşlarında tamamlamaktadır. Bu nedenle kulak estetiği ameliyatları diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak, 6 yaşından itibaren, yani okula başlamadan yapılabilmektedir. Böylece çocuk okul yıllarında, kulaklarındaki şekil bozukluğundan dolayı yaşayabileceği psikolojik sıkıntılarla hiç karşılaşmamış olur. Ayrıca kulak estetiği ameliyatları 5 yaşından sonraki her yaşta yapılabilir.

Kepçe kulak nedir?

Kulak kepçesinin gelişimsel anomalilerinden biridir. Basitçe kulağın kafa ile yaptığı açının artması veya kulak kepçesinin kafadan uzakta olması olarak tanımlanabilir. Hafiften ağıra değişik şekillerde olabilir. Kepçe kulak anomalisinin sebebi kulak kıkırdağındaki değişikliklerdir, konkanın (Dış kulak çukuru) aşırı derin olması, antiheliks kıvrımın ve antiheliks kruslarının oluşmaması ve skafanın silikleşmesi anomalinin sebebi olabilir. Anomalinin ağırlığına göre bu nedenlerden biri veya birkaçı bir arada olabilir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı planlarken nedenini doğru olarak belirlemek ve nedene yönelik müdahaleler yapmak gerekir.

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılmaktadır?

Kepçe Kulak Estetiği 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Kepçe Kulak Estetiği Çocuklarda genel anestezi, 10 yaş üstündekilerde ise lokal anestezi ile yapılabilir.  Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı yaklaşık 1,5 – 2 saat sürebilir.
Kepçe Kulak Estetiği ameliyatında, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak kıkırdağına ulaşılır. Eğer konka derinliği fazla ise konkadan gerektiği kadar kıkırdak çıkarılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için, uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir ve gerekli noktalara kalıcı dikişler konarak kulağın normal açısına gelmesi sağlanır. İz kulak arkasındadır, hasta aynı gün eve dönebilir.

Kepçe kulak estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hastanın başı 1 hafta sargıda kalır sonraki bir haftada kulakların üzerinden geçen saç bandı kullanılmalıdır. İlk 10 gün hasta kulaklarının üstüne yatmamalı ve başının altına 2 yastık koyarak, başı yüksek seviyede yatmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Mikrotia ( küçük kulak, kulak eksikliği) nedir?

Doğuştan kulağın bir bölümünün olmaması veya yetersiz oluşması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Ameliyat genelde 5-6 yapılmaya başlanabilir. İlk ameliyatta kaburgadan alınan kıkırdak kulak iskeleti şekli verilerek kulak bölgedeki deri altına gömülür. İkinci ameliyatta kulak memesi rotasyon yaptırılarak normal pozisyonuna getirilir. Üçüncü seansta kulak oluşturulacak deri ve daha önce gömülen kıkırdak kaldırılarak arkasına deri yaması transferi gerçekleştirilir. Bu temel ameliyatlardan sonra bazı düzeltici ameliyatlar da yapmak gerekebilir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.