Cumhuriyet Blv No: 135
Adil Bey Apt. K: 6 D: 11 Alsancak / İzmir / TURKEY
Pzt- Cmt - 09:00 - 19:00
Pazar -KAPALI
Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?
Blog

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

By March 6, 2016November 4th, 2017No Comments

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere 2 şekilde de yapılabilmektedir. Ameliyatlı burun estetiği kalıcı sonuçlar elde etmek için daha doğru tercihtir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce burun yapısı hakkında bilgi sahibi olmak da fayda vardır, burun kabaca 3 bölümde incelenebilir.

1. Solunan havayı ısıtan ve nemlendirme görevinde olan hava yolunu kaplayan yumuşak etli iç kısım mukoza olarak adlandırılır. Koku almamızı sağlayan kısımda mukoza yapısında bulunur.

2. Orta kısımda ise kıkırdak ve kemikten oluşan yapılar bulunur. Bu bölge sert yapılardan oluştuğu için nefes alımı sırasında burnun büzüşmesini engeller ve solunan havanın daha rahat bir şekilde ciğerlerimize akımını sağlar. Orta yapıda bulunan eğrilikler direk olarak burun şeklini etkiler.

3. Mukoza tabakasını ve orta kısımda bulunan yapıları örten kas ve cilt dokusundan oluşan dış kısımda burun şeklinin oluşmasında etkilidir. Bu tabakanın kalınlığı yaklaşık olarak 2mm’dir. Burunda şekli bozukluğu ve kaba görünmesinin temel sebeplerinden birisi bu tabakanın 2mm’den daha kalın olmasıdır. Bu tabakanın inceltilmesi mümkün olmaz.

Burun estetiği hakkında bilgi

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin ilk öncelikle bu 3 kısımdan oluşan burun yapısı incelenir ve hastanın istekleri doğrultusunda sorunun kaynağı kararlaştırılır.

 bir ameliyattir. Ameliyattan sonra hasta her ihtimale karşı 1 gün gözetim altında tutulması gerekir. Ertesi gün eve gitmesinde bir sakınca yoktur.

Burun estetiği çok ağrılı olmayan bir ameliyattır. Ameliyattan sonra oluşacak ağrılar, ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir. Oluşabilecek morarma ve şişliklerde 4 günden sonra azalmaya ve 7-10 gun civarinda yok olmaya başlamaktadır. Hastanın günlük iş hayatına geri dönebilmesi için ortalama 10 gun süre yeterli olacaktır. Burun yapisinin tam oturabilmesi icin 6 aylik bir sure gecmesi gerekir.

Burun Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

Burun yüzümüzdeki en dikkat çekici organımızdır çünkü yüzün tam orta bölümünde bulunur, bu yüzden estetik açıdan ve işlevsel olarak yüzdeki en çarpıcı yapidir. Yüz yapısı ile orantısız olan bir burun kişide güven kaybına  sebep olabilir. Bu yüzden hem estetik açıdan dışarıdan bakıldığında daha hoş bir yüz hatlarına sahip olmasi ve kendini daha iyi hissetmesi icin  burun ameliyatı yaptırmasında yarar vardır. Goruntu dışında sağlık sorunlarından dolayı da burun estetiği yapilir. Nefes almakta zorlanan kişiler burun ameliyatı sonrasında bu sorunlarında kurtulabilirler, günlük hayatlarında ve uykularında daha rahat nefes almaya başlarlar.

Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Burun ameliyatında en sık karşılaşılan sorun daha çok estetik açıdan olabilir. Ameliyat sonrasında hastanın doktor tavsiyelerine tam uymaması, masajlarini dogru ve eksiksiz yapmamasi sonucunda kucuk duzensizlikler oluşma ihtimali vardır. Bu tarz sonuçları düzeltmek için tekrar ameliyat olmak gerekebilir. Yeni yapılacak olan ameliyat genelde basit bir törpüleme işlemiyle giderilebilir ve aynı gün eve dönülebilir. Hasta ameliyat olmadan önce bu olasılıkları da düşünerek karar vermelidir.

ufuk bilkay

ufuk bilkay

Biyografim.

Leave a Reply