BLOG

Erkekte Meme Büyümesi.

Erkekte Meme Büyümesi Nedir? Estetik İle Nasıl Düzeltilir?

Jinekomasti “kadın gibi göğüsler” anlamını taşıyan Yunanca bir kelimedir. Kelime tıpta erkeklerde meme büyümesini belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. Her ne kadar bu garip isimli durum hakkında pek konuşulmasa da, oldukça yaygın bir durumdur. Günümüzde jinekomasti erkeklerin yüzde 40 ila 60’lık bir bölümünü etkilemektedir. Tek bir memeyi etkiyebileceği gibi iki meme de  de bu durumu yaşayan kişiler bulunmaktadır. Durumunun gerçek kaynağının ne olduğu bilinmemekle birlikte, bazı hastalıkların ve belirli ilaçların bu durumla bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Görünümleri hakkında kendine güveni az olan erkeklerde estetik ile meme küçültme işleminin yararlı olduğu görülmektedir. Bu işlem göğüslerden bez dokuların veya yağın alınması yoluyla uygulanır. Erkekte meme büyümesi ile ilgili bazı durumlarda ise fazla derinin alınması da söz konusudur. Tedavi sonrası göğüs daha düz, daha sağlam ve daha şekilli bir görünüme kavuşur.

Erkekte Meme Büyümesi Nedir? Estetik İle Nasıl Düzeltilir?

Meme Büyümesi Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Meme büyümesi ameliyatı her yaştan, duygusal dengede olan ve sağlıklı erkeğe uygulanabilecek bir ameliyattır. Bu ameliyat için uygun olan adayların sıkı veya elastik derileri olmasi avantajdir.

Obez veya aşırı kilolu erkekler egzersizle veya kilo verme yöntemleriyle sorunlarına çözüm bulmayı denemedikleri için ameliyat bu türden kişilerin cesaretini kıran bir yöntem olabilmektedir. Bunun yanı sıra uyuşturucu ve alkol kullanımı fazla olan kişiler için meme büyümesi ameliyatı önerilen bir yöntem değildir.

Uyuşturucu, anabolik steroidler, epilepsi nöbeti türü problemlere engel olma amaçlı kullanılan ilaçlar ve pek çok başka ilaç erkekte meme büyümesi sorununa yol açabilmektedir. Bu nedenle, kişilerin bu sorundan kurtulmak için ameliyatı düşünmeden önce bu ilaçlara veya kötü alışkanlıklara son vermeyi denemeleri gerekir. Bu sayede sorunun kaynağı da kesin olarak anlaşılmış olur.

Erkekte Meme Büyümesi Ameliyatı

Erkekte meme küçültme ameliyatı, uzman bir plastik cerrah tarafından uygulandığında, komplikasyonların oldukça nadir veya küçük çaplı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de her ameliyatta risk faktörünün bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Operasyon çok nadir de olsa belirli büyüklükte yaralara, göğüs bölgesinde kalıcı pigment değişikliklerine veya uyumsuz göğüs uçlarına veya memelerde eşitsizliklere yol açabilir. Eğer asimetri gözle görülür seviyede ise, ek dokuyu almak için ikinci bir operasyon uygulanabilir. Estetik sonrası meme küçülmesi ve memede hissin kaybolması gibi geçici sorunlar da oluşabilir.

Ameliyatın Planlanması

Erkekte meme büyümesi ameliyatı için cerrahınız ile ön değerlendirme yapmanız büyük önem taşır. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceledikten sonra göğüslerinizde jinekomasti sorununa neyin sebep olduğunu kontrol edecektir. Bozuk karaciğer fonksiyonları, österojen içeren ilaçlar veya anabolik streoidlerin kullanımının sorununuzun kaynağı olup olmadığını kontrol eden plastik cerrahınız, sorunun mevzu bahis ilaçlardan ve hastalıklardan kaynaklanması durumunda sizi gerekli birimlere yönlendirecektir.

Bazi durumlarda ileri tetkikler gerekebilir, bu tetkikler küçük olasılıklı da olsa göğüs kanseri riskini eleyeceği gibi, göğsün yapısına ilişkin bilgi de verecektir. Doktorunuz göğüsleriniz içerisinde ne miktarda yağ veya beze dokusu olduğunu tetkik ettikten sonra ihtiyacınız olan en iyi plastik cerrahi yöntemi size önerecektir.

Yeni Görünümünüz

Jinekomasti görünümünüzü iyileştirebileceği gibi kendinize olan güveninizi de arttırabilir. Fakat bu ameliyatın istediğiniz ideal görünümü sağlayacağının bir garantisi de yoktur. Ameliyat olmadan önce plastik cerrahınızla ameliyat sonrası görünümünüz hakkında konuşmanız ve beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünmeniz gerekir.

İleri derecede büyük ve deri fazlalığı meydana gelmiş memelerde  bu ameliyat sonrası kadınlardaki  meme küçültme ameliyatı gibi izler kalması ihtimali vardır.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.