BLOG

Burun Estetiği Burun Kemiğine Zarar Verir Mi?

Burun Estetiği Ameliyatı.

Çoğu insan burun kemiklerinin, burun estetiği ameliyatı sırasında kırılacağı konusunda endişe duyarlar. Burun estetiğinde burnun kemiklerinin kırılması sürecinin bazı durumlarda yapıldığını, bazı durumlarda ise yapılmadığını söyleyebiliriz. Halk arasında burun kemiklerinin kırılması olarak bilinen kemiklerin kesilmesi; burun kemerini ortadan kaldırma sürecinde burnun kemik ve kıkırdak çatısının kapatılamadığı “açık çatı” görünümünün yok edilmesinde uygulanır. Bu adım olmadan, burun çok geniş bir görünüme sahip olabilir. Diğer genel bir neden ise, burnun şekilsiz ve eğri bir görünüme sahip olmasıdır. Sadece burun ucunun düzeltilmesi gerektiği durumlarda burun kemiğinin kırılmasına gerek kalmaz. Burun kemiğinin kırılmasına ihtiyaç duyulan durumlarda, iyileşme sürecinin uzadığını söyleyebiliriz.

Görüldüğü üzere burun estetiği sırasında burun kemiğinin kırılması, burnun yapisina bağlıdır. Kırma işlemi özel bir burun kesme aletiyle gerçekleştirilir. Hastalar anestezi ile uyutuldukları için operasyon sırasında ne olduğunu hissetmezler. Burun kırma işleminde hissedilen ağrının, hafif bir baş ağrısı ile eş değer olduğunu belirtelim.  Son donemlerde burun kemiginin  kirilmadan mikromotor yardimi ile sekillendirilmesi basari ile uygulanan bir yontemdir, bu yontem sayesinde burun kemiğinin kırılması gerektiği vakalarin sayısında azalma olmuştur.

Yine son teknolojik gelişmeler sayesinde burun kemiğinin kesilmesi ve şekillendirilmesinde ultrasound teknolojisinden faydalanılmaya başlandırmış. Ultrasonik motorlar sayesinde yapılan kemik müdahaleleri  daha güvenli hale gelmiştir.

Burun Estetiği Burun Kemiğine Zarar Verir Mi?

Burunda Düşme Yaşanır Mı?

Estetik burun ameliyatından sonra burunlarında düşme olduğunu söyleyen bazı hastalar bulunmaktadır. Burun ameliyatı sonrası bazen burun şişmesi fazla olabilir. Bu şişkinligin etkisi ile burun ucu aşırı kalkık görünebilir ve zaman icinde şişkinlik geçtikçe aşırı kalkık görünüm gider ve burun ucu düşmüş gibi görünebilir.  Bu gercek bir düşme değil, burun dudak açısınınn normal olması gereken dereceye inmesidir. Toplamda bir yıl süren bir iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla burun estetiği operasyondan istenen sonuç alınır.

Burun ucunun düşmesi kişiden kişiye değişen fakat yaşlanmayla orantılı olarak doğal bir şekilde oluşan bir süreçtir. Burun estetiği sırasında uygun desteklerin burun ucuna sağlanmaması durumunda veya burun derisi kalin olan kisilerde ise burunda düşme yaşanabilir.

Burun Estetiği Kalıcı Mıdır?

Rinoplasti ( burun estetiği) olarak da bilinen burun estetiği kalıcı bir işlemdir. Bu nedenle burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin karar vermeden önce dikkatlice ve detaylıca düşünmeleri gerekir. Rinoplasti sadece gelişimini tamamlamış bir buruna uygulanması gereken bir süreçtir. İnsanlarda burun gelişimi on altı- on yedi yaşında tamamlanmaktadır. Eğer bu yaşlardan önce burun estetiği uygulanırsa, burundaki gelişim yapılan estetik operasyonla birleşerek olası sorunlara ve şekil bozukluklarına yol açabilir.

Burun Estetiğinin Yararları Nelerdir?

Burun estetiği sayesinde, güzel bir fiziksel görünüme sahip olmak mümkünken, bu estetik operasyonu daha iyi nefes alma amaçlı yaptırmak  da mümkündür. Bu nedenle sadece estetik amaçlarla tercih edilen bir operasyon olmadığını söyleyebiliriz.

Burun yüzümüzde estetik görünümümüz açısından en önemli bölgelerden birisidir. Yüzde ameliyatla gerçekleştirilen operasyonların özellikle bayanlar tarafından en çok tercih edileni de burun estetiği operasyonlarıdır. Daha güzel bir buruna sahip olmak kişilerin görünümlerine katkı sağlayabileceği gibi, onların kendilerine olan güvenini de arttıracaktır. Burun estetiği ile burnun şeklinin düzeltilmesi, boyutunun büyütülmesi veya küçültülmesi, açısının değiştirilmesi, düzgün bir şekle sahip olmayan burunların düzeltilmesi mümkündür.

Burun Estetiğinin Zararları Nelerdir?

Burun estetiğinin zararlarından değil de, burun estetik ameliyatın getirdiği risklerden bahsedilebilir. Burun estetiği ameliyatının az da olsa  risk taşıdığını söyleyebiliriz. Ek olarak mevzu bahis riskler size operasyon öncesi doktorunuz tarafından da iletilecektir.

Tüm cerrahi süreçlerin beraberinde bir risk taşıdığını hatırlatmakta da fayda vardır. Hastalardan bazılarında anesteziye allerjik reaksiyon, enfeksiyon ve burun  kanaması, ameliyatın uygulandığı bölgede hissizlikler, yaralar, alerjik reaksiyonlar gibi negatif etkiler görülebilir.

Tüm bu etkileri minimuma indirmek için doktorun önerilerini dinlemekte ve bunları uygulamakta fayda vardır. Burun estetiği yaygın bir operasyondur ve profesyonel bir uzman tarafından uygulandığında komplikasyonlar da minimuma inmektedir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.