Liposakşın ( vakumla yağ alma ) ne demektir?

Liposuction, vücuda küçük bir delikten girilen ince kanüller (2-4 mm) yardımı ile negatif basınç uygulanarak, yağların dışarı alınması işlemidir. Kanüller ile yağın dışarı aspire edilmesini kolaylaştırmak için önce, yağ alınması planlanan bölgeye yağları çözen bir serum enjekte edilir, bu serum kanamayı da azaltmaktadır. Böylece vücut içindeki yağlar kolaylıkla aspire edilir. Bazen yağların alınmadan once çözülmesi için yağlara ultrason ile parçalama yapılabilir. Liposuction hakkında daha fazla bilgi ve randevu için izmir liposakşın merkezimize kontak bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Yağlanma nasıl meydana gelmektedir?

Aşırı yağlanmaya neden olan en önemli sebepler kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve hareketsiz yaşam biçimidir. Erişkin yaşa gelmiş bir insan vücudunda yağ dokusunda bulunan yağ hücresinin sayısı sabittir. Yani ergenlik çağını geçmiş olanlarda kilo almakla yağ hücrelerinin sayısı artmaz, hücrelerin hacmi artar ve büyürler.

Aşırı yağlanmadan nasıl kurtulabiliriz?

Aşırı kilolardan kurtulmanın  yolu ise, uygun beslenme alışkanlığı edinmek ve düzenli spor yapmaktır. Fakat vücutta özellikle; karın, bel, kalça, kol, bacak iç ve dış yanları diz çevresi, çene altı gibi bazı bölgelerdeki yağlanma diyet ve egzersiz yapmaya dirençlidir, genetik yatkınlık söz konusudur. Bu bölgelerde aşırı yağ birikimi diyet ve egzersiz ile çok az oranda giderilebilmektedir. Eğer ısrarla diyet ve spora devam edilirse vücudun genel metabolizması da bozulabilir. Yeteri miktarda diyet ve sporla yok olmayan aşırı yağ birikiminden kurtulmanın en kesin yolu liposakşındır.

Liposakşın ( vakumla yağ alma ) ne amaçla yapılmalıdır? 

Liposakşın ( liposuction ) genel anlamda bir zayıflatma ameliyatı değildir, bedenimizin belli yerlerinde biriken inatçı yağ dokusunun yol açtığı, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderildiği, vücut konturlarını düzeltme ameliyatıdır. Lİposakşında sadece vücudun genel konturlarından taşan yağ birikimleri alınır. Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposakşın tehlikeli bir uygulamamıdır?

Liposuction; ilk yapılmaya başlandığı  yıllarda; tekniğin yeteri kadar gelişmiş olmamasından, vakum makinelerinin yetersizliğinden, kanüllerin oldukça geniş olmasından, kuru yöntemin ( dry ) uygulanmasından dolayı önemli bir takım sorunlar meydana gelmiştir. Sıvı elektrolit kayıplarına neden olmuş hatta yağ embolisi sonucunda hayatını kaybeden kişiler de olmuştur. Ancak  son yıllarda tıp bilimindeki ve liposakşın tekniğindeki gelişmelerden sonra bu tür sorunlar artık gerilerde kalmıştır. Özellikle son 4-5 yılda liposakşın vücut konturlarının düzeltilmesinde vazgeçilmez yöntem haline gelmiş ve alternatif olmaya çalışan yöntemlere karşı üstünlüğünü kanıtlamıştır. Kişinin amacı çok miktarda yağ aldırarak, zayıflamaktan ziyade, vücudun belli bölgelerindeki kontur bozukluklarını düzelttirmek ise liposakşın seçilecek en etkili yöntemdir.

Doğru seçilmiş hastada, güvenli hastane koşullarında, iyi uygulanan teknikle, emniyetli miktarların üstüne çıkılmadıkça önemli riski olmayan bir yöntemdir. Biz bu işlemi İzmir liposuction estetik merkezimizde çok güvenli şekilde yapmaktayız. Emniyet sınırı farklı bilimsel kaynaklara göre değişmekle birlikte, genel olarak 3-5 litre olarak bildirilmektedir. Ancak gerekli koşullar sağlandığında daha fazla miktarlarda da ( 7-10 litre ) yağ alınabilir, bu durumda sıvı elektrolit dengesinin bozulmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır ve bazen kan verilmesi de gerekebilir.

Liposakşının sellülit tedavisinde yeri varmıdır?

Bedenimizde deri dokusunun altında bulunan yağlar; derin ve yüzeyel yağ dokusu olarak iki tabakaya ayrılmaktadır. Lipoakşın yönteminde bu tabakaların her ikisi de alınabilmektedir. Derinin hemen altında bulunan yüzeyel yağ dokusunun alınması işlemine ‘liposculpture’ da denmektedir. Liposculpture deri sarkıklıkların giderilmesi ve inatçı sellülitlerin yok edilmesinde en önemli yöntem haline gelmiştir. Bu açıdan bakıldığında liposakşın sellülit tedavisinde de başlarda düşünülmesi gereken çok önemli ve başarılı bir yöntemdir. Ancak bilinmelidir ki sellülit çok inatçı bir sorundur ve tek bir yöntemle tedavi edilemeyip kombine tedaviler gerektirebilmektedir.

izmir liposuction merkezi

Liposakşın nerede ve hangi koşullarda yapılmalıdır? 

Liposuction uygulaması, hastane koşullarında yapılması gereken bir yöntemdir. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak 1 – 3 saat arası sürebilir. Vakum uygulanacak bölge geniş ise, mutlaka genel anestezi tercih edilmelidir. Daha sınırlı bir bölgede yapılacak ise epidural-spinal anestezi veya intravenöz sedasyon + lokal anestezi ile yapılabilir. Yine alınacak yağ miktarına göre, hasta aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden taburcu edilir

Lipoliz nedir? Etkili bir yöntem midir?

Lipoliz tekniği son yıllarda uygulamaya başlanmış bir tekniktir. Lazer, Soğuk lipoliz ve Kimyasal lipoliz çeşitleri vardır. Soğuk lipoliz; Adı üstünde yağları soğutarak eritmeyi ve daha sonra yağların vücuttan atılmasını amaçlar

Kimyasal lipoliz ; Bazı maddelerin iğne yardımı ile yağlı bölgeye verilmesi sonucunda yağların eriyip vücuttan atılmasını amaçlayan tekniktir. Bu kimyasal maddelerin böbrek ve karaciğer üzerine zarar verici etkileri olabileceği gibi, bu maddeler uygulandıkları bölge cildinde doku ölümüne de (nekroz)  neden olabilirler.

Lazer Lipoliz nedir? Etkili bir yöntem midir?

Lazer lipoliz; 1990 lı yıllarda ilk defa Ege Üniversitesinde Prof Dr Arman Çağdaş tarafından keşfedilmiş ve ilk uygulamaları yapılarak, Asya Pasifik Estetik cerrahi kongresinde sunulmuştur. Daha sonraki yıllarda bazı İtalyan firmaları bu cihazı geliştirilerek kullanıma sunmuşlardır.

Lazer Lipoliz de amaç; yağ dokusunun lazer ışını yardımı ile eritilip vücuttan atılmasını sağlamaktır. Bazen eritilen yağlar yine normal liposakşın ile alınmaktadır. Aynı zamanda deri altına ısı da yaymatadır, buna bağlı olarak sarkma olan bölgelere bir miktar faydası olabilir. Ancak ısı yayan bir yöntem olduğu için deride yanık meydana gelme riski de vardır.

Lazer lipoliz, belirgin lokalize yağ birikimlerinde etkisi zayıf ve yetersiz bir yontemdir. En iyi uygulama alanı çok az yağ birikimi olan bacak içi ve üst kol iç yüzü yağlanmalarıdır, ancak fazla miktardaki yağ birikiminde bu bölgelerde de belirgin bir etkisi yoktur.

Yağ almada en etkili yöntem nedir? 

Yağ almak için bugüne kadar bulunmuş en etkili yöntem, klasik vakum yardımı ile yapılan liposakşın yöntemidir dry, wet, hiperwet yöntemleri vardır. En etkili ve riski en az olanı hiperwet liposakşın tekniğidir.

Liposakşın sonrasında neler yapılmalıdır, ağrı, morluk olur mu?

Hasta liposakşından sonra 4-6 hafta süre ile sıkı korse giymelidir. Korse bollaşan derinin, elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra fazla olamamak kaydı ile düşük şiddette ağrı duyabilirsiniz, liposakşın uygulanan bölgelerde şişlik ve morarma olabilir, tüm bu şikayetler azalarak geçecektir. Çok ağır şartlarda çalıştığınız bir işiniz yoksa 4 – 5. günlerde, en geç 1 haftada işinize dönebilirsiniz, Morluk ve şişlikler yaklasik 10-15 gunde  geçecektir. Liposakşın İzmir merkezimizde bu konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Liposakşın ( vakumla yağ alma) sonrasında masaj yapılmalımıdır?

Liposakşından sonra uygulama yerinde ufak tefek bazı düzensizlikler olabilir. Bunları gidermek ve derinin sıkılaşmasını sağlamak için güzellik merkezlerinde yapılan LPG ve lenf drenajı masajları uygulaması yapılmalıdır. Liposakşından sonra masaja başlamak için 3 hafta geçmesi iyi olur.