Cumhuriyet Blv No: 135
Adil Bey Apt. K: 6 D: 11 Alsancak / İzmir / TURKEY
Pzt- Cmt - 09:00 - 19:00
Pazar -KAPALI
Liposakşın Nedir? Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır?
Blog

Liposakşın Nedir? Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır?

By March 6, 2016November 4th, 2017No Comments

Lipoplasti veya liposculpture olarak da bilinen liposakşın bir estetik ameliyat türüdür. Yöntemde yağlar vücudun belirli bölgelerinden cozulup eritildikten sonra vakum yardimi ile disari alinir. Derinin altına yerleştirilen bir kabul aracılığıyla, yağ vücuttan emilir. Bu kanuller yüksek basınçlı vakum cihazina baglidir. Liposakşın dünyanın her tarafında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Liposakşın yönteminden faydalanan kişilerin büyük bölümünü sabit vücut ağırlığı olan ve vücutlarının belirli bölümlerindeki fazla yağdan kurtulmayı hedefleyen kişiler oluşturur. Yöntem tek başına zayıflamak için uygulanabilir bir yöntem değildir. Obezitenin tedavisinde kullanılmaz. Ayrıca liposakşın selülitleri, gamzeleri ve sarkmış bölgeleri de ortadan kaldırmaz. Liposakşın yönteminin uygulanmasındaki amaç vucut konturlarinda estetik görünüm saglamaktir.

Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Liposakşın yönteminin uygulanmasındaki temel amaç kişilerin görünümlerini iyileştirmektir. Yöntemin kişilerin fiziksel sağlıklarına bir katkısı olmaz. Liposakşın tedavisi olan kişilerden bazıları eski alışkanlıklarına geri dönerek yeme icme duzenletinde degisiklik yapmazlar ise yine aynı yağlara geri dönüş yaparken, bazı kişiler düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzını, düzenli uyku, egzersiz ve diyeti benimseyerek hayatlarına devam ederler. Bu kişilerde sonuç kalıcı olur.

Liposakşın ile yağ aldırmak

Liposakşın, düzenli hayat tarzını benimseyen fakat bundan beklenen sonucu alamayan kişilere önerilmektedir. Örneğin eğer vücuttaki belirli yağ birikmiş bölümlerin diyet yapma ve egzersizle kaydedilememesi durumunda liposakşın önerilir. Liposakşın insan vücudunun ancak belli bölümlerinde uygulanabilen bir yöntemdir ve obezitenin tedavisinde kullanılamaz. Buna ek olarak yöntemin uzun süreçli bir kilo kaybı amacıyla kullanılması da söz konusu değildir. Cilt problemlerine çözüm olarak liposakşın tercih edilemez.

Hastalarin liposakşının faydaları ve zararları üzerine detaylıca düşünmelerinin ardından karar vermeleri önerilir. Uygun olmayan hastalarda Yag alma  sonrası vücuttaki farkın öncesine göre çok büyük olmadığını aksine küçük çaplı bir değişikliğe yol açtığını belirtebiliriz.

Liposakşın ya da vakumla yag aldirma yönteminin uygulandığı bölgeler arasında; karın, bel sırt, bacak icleri, baldırlar, basen, göğüs, dizlerin iç tarafları, kalçalar, göğsün yan tarafları, boyun ve çene altındaki bölüm, kolların üst bölgeleri gibi vücut bölümleri yer alır. Son yılların verilerine göre liposakşın yöntemi kadınlarda en çok karın, bel, basen ve uyluklarında uygulanırken, erkeklerde ise karın,bel ve göğüslerde uygulanmaktadır. Liposakşın deri altından yağların vakum yardimi ile çekilmesi seklinde uygulanan bir yöntemdir.

Diğer Yöntemlerden Hangi Açıdan Daha Etkilidir?

Liposakşın, küçük alanlardaki yağ birikmelerini  gidermek konusunda en iyi yöntemlerden birisidir. Yöntemin uygulanmasının ardından kişi tekrardan kilo almamalidir. Yöntemin uygulanmasının ardından vücut şeklinde gözle görülür gelişmeler olur. Ameliyat sonrası oluşan şişkinlik geçtikçe bu gelişmelerin artması da söz konusudur. Vücut şeklindeki düzelme süreci haftalar hatta aylar boyunca sürebilir. Liposakşının etkisinin tümüyle görülmesi birkaç ay ile bir yıllık bir süre zarfından gerçekleşir.

Lazer liposakşın yöntemi hariç, liposakşın yöntemlerinde hedef bölgenin etrafındaki deri gerdirilmez. Yağın alınmasının ardından bölge etrafındaki deri de, zamanla kendini toparlar. Bu kaybolma süreci ise toplamda 6 aya kadar sürebilir. Bazı kişilerin derisi oldukça elastiktir ve diğer insanların cildine göre çok daha çabuk bir şekilde düzelirler. Özellikle gençlerde iyileşme ve derinin düzelmesi süreci daha hızlıdır. Liposakşını kilo verme amaçlı uygulatan kişilerin büyük bölümü sonuç karşısında hüsrana uğrarlar. Liposakşın yönteminin bölgesel yağlardan kurtulmak için en iyi yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Uygulatacak kişiler bilinçli olduğu sürece oldukça faydalıdır.

ufuk bilkay

ufuk bilkay

Biyografim.

Leave a Reply