BLOG

Meme Dikleştirmede Bilmek İsteyecekleriniz

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı, memeleri sarkmaya başlayan kadınlara uygulanan bir prosedürdür. Mastopeksi olarakta bilinen meme dikleştirme ameliyatı ile daha dik ve sıkı memelere sahip olabilirsiniz.

İdeal memede meme başı ve areola üst kolun ortası ile aynı hizadadır. Yaş alma, yer çekimi, hamilelik, emzirme ve kilo kaybı gibi nedenler zamanla memelerin sarkmasına neden olur. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Konu

Meme Dikleştirme Ameliyatında İdeal Hastalar Hangileridir?

Meme dikleştirme ameliyatı da diğer tüm estetik cerrahi ameliyatları gibi kişisel olarak tercih edilmesi gereken bir ameliyattır. Bir başkası istediği için bu ameliyatı olmayı düşünmemelisinizdir. Meme dikleştirme ameliyatı için ideal hastalar, sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan hastalardır. Nikotin kan akışını engelleyerek, iyileşme sürecini uzatacağından ameliyattan en az 6 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. 

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse meme dikleştirme ameliyatı için bir aday olabilirsiniz. 

  • Memelerinizin vücudunuza oranla doğru şekilde olduğunu düşünmüyorsanız,
  • Memeleriniz kıyafetlerinizin içerisine düzgün olarak oturmuyorsa,
  • Memeleriniz sarktıysa,
  • Meme başlarınız yere dik olarak bakıyorsa,
  • Memeleriniz eski sıkılığını kaybetmişse,
  • Meme boyutunuzdan memnunsanız ancak sütyen ya da bikini içinde daha düzgün durmasını istiyorsanız, meme dikleştirme ameliyatı sizler için uygun bir işlem olabilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatına Hazırlık Süreci

Hastaların herhangi bir ameliyata girmeden önce tamamen konu hakkında bilinçli ve rahat olmalarını sağlamak için tüm hastalarımla detaylı bir konsültasyon yapmaktayım. Bu konsültasyon sırasında ameliyatınız hakkında detaylı bilgiyi, sizleri ameliyat sonrasında nelerin beklediğini, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde neler yapmanız gerektiğini ve hasta dosyanıza eklenmek üzere fotoğraf çekimlerinizi yapmaktayım. 

Ayrıca, ameliyatı hangi hastanede yapacağımızı, ameliyat öncesi nasıl beslenmeniz gerektiğini ve ameliyata hazırlık konusunda ayrıntılı bir takım yazılı talimatları sizlere ileteceğiz.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde en az 6 saat süreli açlık gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Prosedür Nasıldır?

Hacim ve elastikiyet kaybı nedeniyle meme uçları olması gerekenden daha düşük bir seviyede olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme ameliyatından farklı olarak, memelerin boyutunu değiştirmeyi amaçlamaz. Bunun yerine memelerin daha genç ve çekici şeklini geri kazanmayı amaçlar. Memeler eski elastikiyetini kaybettiğinden, tekrar eski görünümü kazandırabilmek için sarkık ve fazla deriyi çıkararak, memenin iç kısmındaki dokuyu yeniden şekillendirmek gerekir. 

Meme dikleştirme ameliyatında bazı çatlaklar giderilebilir ancak tamamen ortadan kalkmaz. Meme dikleştirme, meme büyütme ameliyatı ile birlikte kombine olarak yapılabilir. Bu sayede hem çarpıcı bir görünüme hem de vücudunuzla orantılı ideal bir boyutta memelere sahip olabilirsiniz. 

Kullanılan tekniğe bağlı olarak meme dikleştirme ameliyatı, emzirmeyi engellemeyebilir. Bu sayede henüz çocuk doğurmamış kadınlar içinde bir seçenek haline gelir. Ancak memelerin sarkmasına neden olan hamilelik ve emzirme nedeniyle tekrar sarkabileceği unutulmamalıdır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bir çok estetik ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında da hastaların bir süre istirahat etmesi gerekir. Bu sürede memelerdeki şişlik, morarma ve hassasiyet minimum düzeye inecektir. 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci kişiye göre değişkenlik gösterse de, çoğu hasta genellikle:

  • Ameliyattan sonraki gün taburcu olabilir,
  • Bir kaç hafta içerisinde araç kullanmaya başlayabilir,
  • İki hafta sonra işine dönebilir,
  • Bir ay içerisinde egzersiz yapmaya başlayabilirler. 

Ameliyattan sonra fiziksel aktiviteler sınırlandırılmalı ve bu aktivitelere yavaş yavaş başlanmalıdır. Sizlere ameliyattan sonra iyileşme sürecinizi hızlandıracak bakım bilgileri, ilaçlarınızı, izlenmesi gereken olası endişeleri ve tekrar muayene olmaya ne zaman gelmeniz gerektiğini içeren bilgilendirmeleri yapacağız. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı uzun süreli sonuçlar sağlayabilir ve bir çok hasta hayatlarını daha dik ve genç görünümlü memelerle yaşamaya devam ederler. Ancak meme dikleştirme ameliyatı kalıcı sonuçlar garanti edemez. Memeler yaşlanmanın doğal dönüşümlerini yaşamaya devam edecektir. Kilo alıp verme, yaşlanma, hamilelik, emzirme ve yer çekimi gibi nedenlerle sarkmalar yeniden meydana gelebilir. 

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.